AstraZeneca službeni je partner Forward to Health Innovation programa
Forward to Health Innovation
Centar za istraživanje, razvoj i transfer tehnologije Sveučilišta u Zagrebu (EIT Health Hub Hrvatska) i Smion već treću godinu zaredom zajedno osnažuju inovatore u zdravstvu da svoje ideje pretoče u učinkovita rješenja koja adresiraju nezadovoljene zdravstvene potrebe i poboljšavaju ishode za pacijente.
Program je organiziran u dva dijela: prva je faza usmjerena na validaciju tržišne prilike i dokazivanje usklađenosti problema i rješenja te je završila održavanjem Mid-term demo dana, dok druga faza priprema tim za osiguranje financiranja i put prema tržištu.
Kao jedna od ključnih vrijedosti koje program nudi startup timovima je i pristup važnim dionicima zdravstvenog sektora koji podržavaju razvoj inovacija, poput globalne farmaceutske kompanije AstraZeneca.
AstraZeneca s velikom ambicijom prema inovacijama
AstraZeneca, globalna inovativna biofarmaceutska tvrtka koja se bavi otkrivanjem, razvojem i komercijalizacijom inovativnih lijekova, podržava inovacije i razvoj healthtech sektora, a “motivacija za takvim postupcima leži u ambiciji prema inovacijama”, izjavila je Ena Vitlov koja je predstavila AstraZenecu, njezino poslovanje, misiju, viziju i motive podupiranja programa na mid-term demo danu.
O važnosti koju za AstraZenecu predstavljaju inovacije i razvoj govori i činjenica da 25 % od svih ulaganja čine ulaganja u R&D – istraživanje i razvoj.
Tvrtka djeluje od 1999. Godine, a nastala je spajanjem švedske kompanije Astra AB te britanske grupe Zeneca. Najveći naglasak se pridaje terapijskim područjima – onkologiji, kardiovaskularnim, bubrežnim i metaboličkim bolestima te respiratornim bolestima i imunologiji. Tvrtka je aktivna u neuroznanosti i u području infektivnih bolesti.
Danas je prisutna u preko stotinu zemalja diljem svijeta sa sjedištem u Cambridgeu u Velikoj Britaniji. U Hrvatskoj je osnovana 2000. godine kao predstavništvo kompanije AstraZeneca UK Limited te je 2004. registrirana kao AstraZeneca d.o.o.
U populaciji Hrvatske, AstraZeneca ostvaruje veliki doseg gdje (in)direktno utječe na oko 700 000 pacijenata. Jedna je od najbrže rastućih kompanija u Hrvatskoj s porastom broja zaposlenih za 100 % u dvije godine, a karakterizira je fokus na znanost, etičnost, usklađenost s regulativama… Bitno je istaknuti da Ima ključni doprinos u otkrivanju lijekova u važnim područjima zdravstvene skrbi.
Tijekom predstavljanja AstraZenece, kao jedan od motiva, osim strasti prema inovacijama, Ena Vitlov istaknula je i usredotočenost na održivo poslovanje s ciljem ostvarivanja ugljične neutralnosti do 2025. te ugljične negativnosti do 2030. godine što dodatno potvrđuje brigu tvrtke oko socijalnih i ekoloških pitanja i etičnosti poslovanja.
Osim navedenih, područja koja predstavljaju ključan dio poslovanja AstraZenece jesu inkluzivnost i prihvaćanje s ciljem osiguravanja zadovoljstva zaposlenika koji smatraju da imaju priliku za napredovanje te osobni i profesionalni razvoj u AstraZeneci. Uspoređujući se s prosjekom industrije u bilo kojem od ovih pitanja, AstraZeneca prednjači.
Također, jedna od važnih značajki poslovanja svakako su akvizicije i suradnje koje redovito ostvaruju sa svrhom postizanja ciljeva i vizije. Tvrtka je u vremenu svog postojanja preuzela 20 kompanija!
Ana Salapić iz AstraZenece sudjelovala je u događaju kao članica stručnog žirija te je svojim komentarima i zapažanjima usmjeravala timove i pružala im povratne informacije o prezentiranim pitchevima.
Kroz višegodišnju suradnju s AstraZenecom, podržali smo startup timove u Forward to Health Innovation programu te tako aktivno radimo na unaprjeđenju zdravstva uz pomoć inovacija.
Druga faza Forward to Health Innovation programa
AstraZeneca je podržala još jednu generaciju startup timova u Forward to Health Innovation programu koji, premda je prva faza programa službeno završena, tek počinju s radom!
Neki od njih planiraju daljnji razvoj proizvoda, traže financiranja i izrađuju strategiju izlaska na tržište, dok će nekolicina timova biti odabrana i za drugu fazu programa u kojoj će im biti pružena:
- strukturirana povratna informacija od 5+ kliničkih dionika,
- karakterizacija tržišnog okruženja i konkurentskih rješenja,
- smišljena vrijednosna ponuda za vlastito rješenje i
- opis ključnih korisničkih i tehničkih značajki minimalno održivog proizvoda (MVP).
Druga faza programa (Advance to Health Innovation) usmjerena je na izlazak na tržište, gdje će timove pratiti iskusni stručnjaci iz raznih područja, pomažući im u daljnjem razvoju njihovog projekta.