Forward to Health Innovation

GSHI 2023

Forward to Health Innovation program završio je pitchevima najboljih timova

Demo dan Forward to Health Innovation programa

Održan je završni događaj programa Forward to Health Innovation – Demo dan. Događaj je bio vrhunac programa usmjerenog na inovacije u zdravstvu, kojeg već treću godinu zaredom zajednički organiziraju Sveučilište u Zagrebu kao EIT Health Hub u Hrvatskoj i inovacijska agencija Smion.

Na Demo danu, sudionici su, uključujući poduzetnike, investitore, mentore i stručnjake, imali priliku čuti pitcheve najboljih 6 startup timova programa, inspirirati se panel diskusijom i umrežiti se s ljudima iz industrije.

Predstavljanje organizatora i žirija

Događaj je započeo uvodnim govorima i predstavljanjem EIT Healtha. Filip Stipančić je predstavio program, partnere, mentore i drudge stručnjake koji su kroz period programa podupirali startup svojim stečenim znanjem i iskustvom, savjetima i kritikama. 

Filip je naglasio kako je u tri godine u programu sudjelovalo ukupno 39 timova te preko 100 članica i članova timova. 

Ispred EIT Health Huba Hrvatska, koordinatorica Vesna Gabelica Marković izložila je ulogu EIT Healtha u povezivanju zdravstvenog sektora i podupiranju zdravstvenih inovacija u Europi. 

Žiri su činili investitori iz fondova rizičnog kapitala: iz Fil Rouge Capitala, događaju se pridružila Tihana Vujčić; iz Silicon Gardensa odazvao se Kristian Asani; Dalibor Marijanović predstavljao je Vesna deeptech Venture Fund, a Petar-Pierre Matek Feelsgood Capital. 

Forward to Health Innovation žiri demo dan

Startup pitchevi

Startup timovi BrainPrime, Lunas, Moj Liječnik, SeniorSOS, SmartPlast i WERXE prezentirali su svoja rješenja kroz 5-minutne prezentacije, nakon čega su odgovarali na pitanja žirija. Žiri je pohvalio inovativne ideje i rješenja.

BrainShine razvija prah koji poboljšava zdravlje mozga i omogućuje “put ka zdravoj dugovječnosti”. 

Lunas Spectrum fokusiran na rješavanje problema prepoznavanja boja za slijepe osobe, integrirajući ih u društvo kroz inovativni i testirani pristup. 

Moj Liječnik je postojeća platforma za povezivanje liječnika i pacijenata s naglaskom na sveobuhvatnu digitalnu bazu podataka.

SeniorSOS pruža podršku i integraciju starijih osoba uz upotrebu naprednih tehnologija poput glasovnih biomarkera.

SmartPlast je kreirao nosivo rješenje koje služi zacjeljivanju raznih vrsta ožiljaka, a nudi jeftiniju i učinkovitiju alternativu postojećim rješenjima.

WERXE rješava problem sigurnosti medicinskih podataka u skladu s GDPR regulativom.

Panel Diskusija: Inovacije i Investicije u Zdravstvu

Panel je okupio stručnjake s iskustvom u biotehnologiji, investicijama i istraživanju, no svatko je od njih iznio drugačiju perspektivu s obzirom na gledište koje imaju. U diskusiji su sudjelovali i podijelili svoja iskustva i vizije razvoja sektora dr.sc. Mirko Grubor iz AstraZenece, jednog od partnera programa; dr.sc. Adrijana Vinter iz Selvite koja je također partner programa, prof.dr.sc. Ante Jukić sa Sveučilišta u Zagrebu, te Dalibor Marijanović iz Vesna Capitala. 

Mirko Grubor iz AstraZenece istaknuo je napredak u području precizne medicine i onkologije, koja je ove godine privukla čak 600 milijuna eura ulaganja od ukupno 2 milijarde eura uloženih u zdravstvenu industriju u Europi. Naglašena je važnost inovacija koje mijenjaju zdravstvenu sliku zemalja, poput projekata Vegete ili Sumameda u Hrvatskoj.

Diskusija je dotaknula i sve veću ulogu tehnologije, uključujući umjetnu inteligenciju (AI), u stvaranju novih rješenja. Adrijana Vinter istaknula je kako se AI može koristiti za podršku kreativnim procesima, stvarajući ideje koje znanstvenici i poduzetnici mogu dalje razvijati. Međutim, upozorila je na pritisak na produktivnost i rezultate koji dolazi s inovacijama, posebno u farmaceutskoj industriji.

Profesor Ante Jukić naglasio je značaj interdisciplinarnosti i suradnje među institucijama. Sveučilište u Zagrebu, kroz projekte i inovacijske programe poticane od države, pomaže akademskim građanima da steknu svijest o poduzetništvu i znanja potrebna za početke u poduzetništvu. Istaknuo je kako je cilj inicijativa nadoknaditi razvojne razlike, uz podršku države, koja je prepoznala potrebu za ulaganjem u istraživanja i inovacije.

forward to health innovation panel diskusija smion

Savjeti za poduzetnike

Panelisti su se osvrnuli i na praktične savjete za poduzetnike u zdravstvu:

Što raniji izlazak na tržište
Dalibor Marijanović je naglasio da proizvodi ne moraju biti savršeni pri lansiranju – važno je fokusirati se na rješavanje problema i prilagoditi se povratnim informacijama.
Diversifikacija financiranja
Dr. sc. Adrijana Vinter preporučila je traženje različitih izvora financiranja kako bi se smanjio rizik ovisnosti o jednom.
Upornost i fleksibilnost
Dr.sc. Mirko Grubor pozvao je poduzetnike da ne odustaju i da kontinuirano modificiraju i usavršavaju svoje proizvode prema potrebama tržišta.
Uložite svoje vrijeme, a ne novac
Prof.dr.sc. Ante Jukić savjetuje da se financirate iz tuđih izvora.

Važnost podrške partnera iz industrije

Predstavnice partnera programa, AstraZenece i Selvite, otkrile su nam u izjavama čime se bave u ovim zdravstvenim “divovima”, kakvu korist vide u Forward to Health Innovation programu i jesu li timovi ove godine bili najbolji dosad. Inače, AstraZeneca i Selvita već drugu godinu zaredom podupiru Forward to Health Innovation.

Ana Salapić, sales and marketing menadžerica u Kardiovaskularnom, bubrežnom i metaboličkom (CVRM) timu u AstraZeneci, otkrila nam je kako je AstraZeneca “posvećena podupiranju znanstvene zajednice”, te kako žele poticati i inovacije na razini startupa i akceleratora, jer žele podržati stvaranje inovacija i izvan same kompanije, a s druge strane i biti na dosluhu inovacija koje se događaju. Zaključila je kako bi voljeli nastaviti partnerstvo u Forward to Health Innovation programu jer “program je nama stvarno vrijedan i mislim da polučuje odlične napretke za hrvatski startup ekosustav”.

Adrijana Vinter, znanstvenica u području istraživanja lijekova otkrila je kako u industriji radi već 23 godine, od čega je dio karijere provela u laboratoriju, a dio na menadžerskim pozicijama. Danas radi kao član uprave Selvite i kao odgovorna osoba za Odjel istraživanja lijekova na lokacijama u Hrvatskoj i Poljskoj. U Forward to Health Innovation programu uočava korist: “ako ćemo poticati startupe, u svakom ćemo slučaju dobivati nove partnere i klijente u okruženju”. Usto je naglasila mogućnosti zapošljavanja za sve znanstvenike iz područja “life scienca”. Rekla je kako je zbog ovakvih programa u prednosti cijela industrija. 

Spomenula je kako u Selviti često surađuju sa startupima koji dolaze sa svojim idejama, koje im pomažu razviti kroz savjetodavne uloge i rad u laboratoriju. Adrijana je optimistično dodala kako primjećuju da se i Hrvatska razvija u smjeru kvalitetnog poduzetništva u zdravstvu. 

Potencijal za rast je velik

Naglašeno je kako su zdravstveni startupi u Europi ali i Hrvatskoj već privukli značajna ulaganja, a potencijal za rast je velik. Događaj poput ovog potvrđuje da Hrvatska ima znanje, talente i sustav podrške potrebne za razvoj inovativnih rješenja u zdravstvu. 

Demo dan je završio networkingom, gdje su sudionici imali priliku razmijeniti ideje i inspirirati se drugačijim skustvima. 

Facebook
Twitter
LinkedIn